Вгору
12.05.2022

Форс-мажор через війну: нюанси

Форс-мажор через війну: нюанси

Ми розпочинаємо цикл статей щодо порядку засвідчення форс-мажорних обставин та прикладів, з якими бізнес зіткнувся сьогодні на практиці. Зокрема, ситуації щодо невиконання договірних зобов’язань, у тому числі й договорів оренди приміщень, податкових зобов'язань,  а також нормативно-правових актів.

Запровадження Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану істотно вплинуло на підприємців, зокрема, на можливість належного та/або своєчасного виконання зобов’язань. І розділ про форс-мажорні обставини в договорі (контракті) став дуже важливим.

Напочатку розберемо, чи вважається воєнний стан форс-мажором та чи звільняє від відповідальності за невиконання зобов’язань?

1.Відповідно до ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) належать, зокрема: військові дії, оголошена та неоголошена війна, загальна військова мобілізація тощо.

Це означає, що у період дії воєнного стану суб’єкти господарської діяльності та/або фізичні особи звільняються від відповідальності за порушення зобов’язань за договором, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням.

Доречі, звільнення від відповідальності відбувається лише у разі, якщо саме внаслідок дії воєнного стану відбулось невиконання зобов’язань. 

Також слід звернути увагу на те, що засвідчення форс-мажору здійснюється за кожним зобов’язанням (один договір - один сертифікат, один нормативно-правовий акт - один сертифікат).

Для підтвердження факту, що на певній території України ведуться бойові дії або вона є окупованою, Ви можете скористатися наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, яким затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітня 2022 року.

2.Форс-мажор звільняє від відповідальності за порушення зобов’язання, зокрема: від сплати пені, штрафів та інших санкцій, на період його дії.

Проте, форс-мажор не звільняє від необхідності виконання самого зобов’язання.

Наприклад, якщо поставка не відбулась у встановлені строки, то на форс-мажорні обставини можна посилатись для звільнення від сплати штрафів, пені тощо. Але, після закінчення дії форс-мажору ви повинні виконати поставку.

Хоча, якщо, наприклад, Законом України передбачено звільнення від відповідальності за невиконання зобов’язання, така норма є нормою прямої дії та не потребує засвідчення форс-мажорних обставин.

3.Форс-мажорні обставини можна підтверджувати тільки після прострочення строків виконання зобов’язань.

Наприклад, якщо Ви бачите, що у період дії воєнного стану є вірогідність невиконання поставки, але строки виконання зобов’язань за договором ще не прострочені, форс-мажор не може бути засвідчений заздалегідь.

4.Законодавством України, зокрема, ст. 617 Цивільного кодексу України та ст. 218 Господарського кодексу України передбачено, що не вважаються обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), зокрема, недодержання своїх обовязків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Наприклад,  Ви уклали договір на виробництво та поставку обладнання з Підприємством 1. Для виконання цього договору ви уклали контракт з Підприємством 2 на закупівлю сировини. Але Підприємство 2 не здійснює вам поставку сировини через її відсутність на ринку, внаслідок чого Ви не маєте можливості виконати свої зобов’язання перед Підприємством 1.

У даному випадку, керуючись вищевказаними статтями, засвідчити форс-мажорні обставини буде неможливо.

Проте, якщо у вашого партнера  - Підприємства 2, який поставляє сировину, дійсно були форс-мажорні обставини і в нього є документ, що засвідчує їх, Ви, в свою чергу, зможете довести Підприємству 1, що ви не виконали зобов'язання щодо виробництва та поставки обладнання через форс-мажор.

5.Форс-мажорні обставини можуть бути підтверджені в будь-який період часу, тобто, як під час дії воєнного стану, так й після його закінчення. Строку давності для засвідчення форс-мажорних обставин не існує.

Головне, негайно, якщо є можливість, або найближчий можливий час, повідомте контрагента, перед яким ви не виконуєте зобов'язання, про настання форс-мажорних обставин.

З питань засвідчення форс-мажорних обставин просимо звертатись за тел.: 38 050 312 84 04 або на e-mail: nat@kcci.kharkov.ua.

122 Б, просп. Героїв Харкова (колиш. Московський), м. Харків, 61037, Україна
Будьте в курсі останніх новин!
Підписуйтесь на розсилку новин ХТПП
Розробка та просування сайту: