Вгору
02.04.2022

Як змінились трудові відносини в умовах воєнного стану?

Як змінились трудові відносини в умовах воєнного стану?

Шановні колеги, 24 березня 2022 р. набув чинності Закон України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Закон пояснює, як організувати роботу своїх колективів у новій реальності, визначає особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності.

Щодо укладення трудових договорів.

У період дії воєнного стану в Україні форма трудового договору визначається за згодою сторін. Навіть у випадках обов’язкового дотримання письмової форми зараз можливе укладення договору в усній формі. Також згідно зі ст. 2 Закону в період дії воєнного стану можна не застосовувати обмеження щодо встановлення випробування. 

Роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника. 

Щодо переведення працівників та зміна істотних умов праці

Згідно зі ст. 3 Закону, на період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за винятком переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана за станом здоров’я, для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій/інших обставин, що загрожують життю чи нормальним життєвим умовам людей.

А також роботодавець може запровадити зміну істотних умов праці без попередження за два місяці. 

Щодо обліку часу роботи та часу відпочинку

Згідно зі ст. 6 Закону, нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень (а для працівників, яким законодавство встановлює скорочену тривалість робочого часу, – не більше 50 годин на тиждень). Також на період дії воєнного стану час щотижневого відпочинку може зменшуватися до 24 годин, а норми ст. 53 КЗпП (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), ч. 1 ст. 65 КЗпП, ч. 3-5 ст. 67 та ст. 71-73 КЗпП (святкові і неробочі дні) не застосовуються. 

На час дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року) на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (за їхньою згодою). Також працівники, які мають дітей, на час дії воєнного стану можуть залучатись до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятися у відрядження за їх згодою (ст. 8-9 Закону).

Щодо звільнення працівників та припинення дії трудових договорів

Згідно зі ст. 4 Закону, у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, та загрозою для життя і здоров’я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану робіт на об’єктах критичної інфраструктури).

Роботодавець набуває права звільнити працівника з власної ініціативи у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Закон вводить нове поняття «призупинення дії трудового договору».

Відповідно до ст. 13 Закону, призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Дія трудового договору може призупинятися у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість виконання роботи.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

Будьте уважні – норми цього Закону не поширюються на період до 24 березня 2022 р., тобто до дати набуття їм чінності!

Ознайомитися з Законом та роз’ясненням Мінекономіки до кожної  його статті ви можете за посиланнями:

Також Мінекономіки надало відповіді на найпоширеніші питання зі сфери трудових відносин, які ви можете знайти тут.

Колеги, дуже радимо ознайомитися та проаналізувати ці матеріали. Впевненні, що ви знайдете відповіді на більшість питань стосовно трудових відносин зі своїми працівниками. А якщо ні – команда Харківскої ТПП вам допоможе!

За консультацїєю звертайтесь за телефоном 050 406 88 83 Юлія Шеханіна.

122 Б, просп. Героїв Харкова (колиш. Московський), м. Харків, 61037, Україна
Будьте в курсі останніх новин!
Підписуйтесь на розсилку новин ХТПП
Розробка та просування сайту: