Вгору
20.05.2022

Орендні відносини у воєнний час. Чим допоможе форс-мажор.

Орендні відносини у воєнний час. Чим допоможе форс-мажор.

Продовжуємо цикл статей про засвідчення форс-мажорних обставин, пов’язаних з введенням воєнного стану в Україні та сьогодні зупинимося на одному з пекучих питань - виконання орендарями та орендодавцями зобов’язань за договорами оренди майна.

Так, наприклад, через те, що одні населені пункти знаходяться у зоні проведення бойових дій, а інші – на окупованій території, або орендовані будівлі пошкоджені чи зруйновані, орендодавець не може належними чином виконувати обов’язки щодо надання майна у користування, а орендар – обов’язки щодо користування майном та сплати орендної плати.

   Питання щодо сплати орендної плати вирішуються в залежності від форми власності на майно, тобто, чи належить майно державі, територіальним громадам або перебуває у приватній власності.

   Що стосується орендної плати за майно державної та комунальної власності, то ще у 2020 році постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 був затверджений Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, п.1291 якого встановлено, що у разі  зміни у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування можуть ухвалити рішення про надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні.

Підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ або рішення орендодавця, прийняті на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються.

Тобто, для прийняття рішення щодо встановлення пільг з орендної плати обов’язковим є подання заяви орендарем майна!

Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.

Питання щодо встановлення пільг на орендну плату за майно приватної власності (майно, що знаходиться у власності фізичних або юридичних осіб) на практиці вирішується неоднозначно, оскільки, в першу чергу, залежить безпосередньо від гарних відносин між сторонами договору оренди.

Так, відповідно до ч.4 та ч.6 ст.762 Цивільного кодексу України наймач (орендар) має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Такі ж норми дублюються й ч.2 ст.286 Господарського кодексу України, згідно з якими орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.

Таким чином, на підставі вищевказаних положень орендар має право звернутись до орендодавця щодо зменшення орендної плати за майно приватної власності, оскільки обставинами, за які він не відповідає, можуть бути: бойові дії, які відбуваються на території місцезнаходження об’єкта оренди; якщо дана територія знаходиться під окупацією; у випадку пошкодження або руйнування орендованого майна, що не дозволяє використовувати його за цільовим призначенням.

   Одним із інструментів, який може допомогти у вирішенні питання щодо звільнення від відповідальності за неналежне виконання зобов’язань за договором оренди майна, може бути засвідчення форс-мажорних обставин, яке здійснюється торгово-промисловими палатами України.

Однак, при засвідченні форс-мажорних обставин слід звернути увагу на декілька нюансів, зокрема:

  1. Орендоване майно повинно знаходитись на території проведення бойових дій або дана територія знаходиться під окупацією, або орендоване майно пошкоджене/зруйноване.

Доказами цих фактів можуть бути:

- Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12 травня 2022 року, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 N 75.

- документ, що підтверджує факт пошкодження або зруйнування орендованого майна, виданий експертними організаціями, у тому числі й торгово-промисловими палатами.

  1. Орендоване майно неможливо використовувати за цільовим призначенням саме через вищевказані обставини.

Враховуючи вищевикладене, для врегулювання питань щодо неналежного виконання договорів оренди майна можна порекомендувати декілька варіантів:

  1. Звернутись до орендодавця щодо звільнення, зменшення, відстрочки, розстрочки сплати орендної плати та відповідно звільнення від відповідальності за її несвоєчасну сплату або несплату.
  2. Якщо орендодавець не згоден піти Вам на поступки, можно:

- звернутись до торгово-промислової палати для засвідчення форс-мажорних обставин та неможливості використання орендованого майна за цільовим призначенням;

- звернутись безпосередньо до суду з позовом про внесення змін або розірвання договору оренди майна.

З питань засвідчення форс-мажорних обставин просимо звертатись за тел.: 38 050 312 84 04 або на e-mail: nat@kcci.kharkov.ua.

122 Б, просп. Героїв Харкова (колиш. Московський), м. Харків, 61037, Україна
Будьте в курсі останніх новин!
Підписуйтесь на розсилку новин ХТПП
Розробка та просування сайту: