Шановні клієнти! Консультаційну підтримку та послуги від наших фахівців можна отримати за наступними телефонами:
загальні питання, експорт, логістика
юридичні питання, форс-мажор
торгова марка, штрих-коди
інвентаризація товарно-матеріальних цінностей
відкриття бізнесу, закриття бізнесу
оформлення сертифікатів про походження товарів
товарознавча передвантажувальна експертиза
визначення кодів УКТЗЕД, експортний контроль
кадрові питання в умовах військового стану
бухгалтерський облік та оподаткування
цінові довідки та оцінка майна
переклад документів
фіксація пошкоджень рухомого, нерухомого майна для компенсації чи списання, підтвердження для банків, партнерів чи інших організацій
Практичні рекомендації
представникам українського бізнесу, зацікавленим в участі у тендерах
на закупівлю товарів, робіт і послуг у Чеській Республіці
Ключовим нормативно-правовим актом, яким регулюються тендерні процедури в Чеській Республіці (ЧР), є Закон про публічні закупівлі (134/2016 Sb.), з яким можна ознайомитися за посиланням: http://www.portal-vz.cz/getmedia/abd1a02e-3ef8-44a7-9a8c- a06037a6e007/ZZVZ-od-1-1-2018.pdf. В Законі визначаються критерії, яким мають відповідати учасники тендерних процедур. Зокрема, однією із законодавчих вимог до компанії-постачальника є надання інформації стосовно структури власності та кінцевих бенефіціарів.
Учасники тендерів мають право звернутися до Міністерства регіонального розвитку ЧР, яке є головним центральних органом виконавчої влади, відповідальним за підготовку нормативно-правових актів та забезпечення функціонування системи публічнихзакупівель в Чехії, з проханням про внесення до реєстру так званих «кваліфікованих» постачальників, що суттєво спрощує участь у тендерних процедурах, оскільки позбавляє необхідності в майбутньому надавати актуальні довідки від державних органів ЧР про відповідність встановленим критеріям. Водночас, ця послуга є платною.
Вимоги до постачальників можуть встановлюватися також й самими замовниками, однак, вони не мають носить дискримінаційний характер, у т.ч. щодо іноземних постачальників. Слід також брати до уваги те, що Україна та Чехія підписали Угоду СОТ про державні закупівлі, яка передбачає недискримінаційний доступ до публічних закупівель в країнах-підписантах.
У Чехії проводяться тендери на постачання товарів, здійснення будівельних робіт та надання послуг. Інформація щодо тендерів оприлюднюється на національній платформі «Вісник державних замовлень» (Věstníkveřejnýchzakázek), яка розміщена за посиланням: https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/. Реєстрація на платформі для постачальників можлива і зробить користування її функціоналом більш комфортним, проте не є обов’язковою. Крім того, інформація про тендери в ЧР доступна на офіційному порталі ЄС: https://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do.
У контексті продовження процесу електронізації документообігу в Чехії Міністерство регіонального розвитку ЧР активно розвиває нову інтегровану інформаційну тендерну платформу, доступну за посиланням: https://nen.nipez.cz/.
Профілі замовників розміщено на спеціалізованих електронних торгових майданчиках або власних веб-сторінках. Користування майданчиками для постачальників є безкоштовним. Водночас, деякі з них пропонують платні послуги, такі як підписка на нові тендери. Основною складовою профілю є тендерна документація, яку рекомендується ретельно вивчити. В ній прописуються основні вимоги до потенційних постачальників (необхідна кваліфікація, вимоги до товару чи послуги тощо), а також вказується адреса, на яку надсилають документи. У деяких випадках тендерна документація також включає проект угоди про постачання товарів чи надання послуг.
Все більш поширеною в Чехії стає практика подання документів в електронному вигляді, що вимагатиме отримання електронного цифрового підпису (ЕЦП). Зробити це можна, наприклад, за допомогою Пошти ЧР з дотриманням вимог, з якими можна ознайомитися за посиланням: http://www.postsignum.cz/index.php?lang=en.
Слід також брати до уваги те, що документація для участі у тендері в ЧР має бути, як правило, підготовлена чеською мовою. Замовник також може вимагати надання певних документів з офіційним перекладом, завіреним у встановленому законодавством порядку. У цьому контексті для належної підготовки документів рекомендується користуватися послугами юридичних компаній, які добре орієнтуються в чеському законодавстві.
Ефективним шляхом для забезпечення позитивного результату участі у тендерних процедурах в ЧР є встановлення ділових контактів з чеськими компаніями- постачальниками товарів та послуг, або заснування власної дочірньої компанії на території Чехії.