Вгору

Шановні клієнти! Консультаційну підтримку та послуги від наших фахівців можна отримати за наступними телефонами:

загальні питання, експорт, логістика

- 095 399 09 14

юридичні питання, форс-мажор

- 050 301 36 36 - 050 312 84 04

торгова марка, штрих-коди

- 050 312 84 04

інвентаризація товарно-матеріальних цінностей

- 050 305 77 80

відкриття бізнесу, закриття бізнесу

- 073 511 00 09

оформлення сертифікатів про походження товарів

- 050 406 88 82

товарознавча передвантажувальна експертиза

- 050 305 77 80

визначення кодів УКТЗЕД, експортний контроль

- 050 405 09 80

кадрові питання в умовах військового стану

- 050 145 21 95

бухгалтерський облік та оподаткування

- 050 407 70 08

цінові довідки та оцінка майна

- 050 405 10 85 - 050 405 09 80

переклад документів

- 099 470 17 15 - 093 771 64 66

фіксація пошкоджень рухомого, нерухомого майна для компенсації чи списання, підтвердження для банків, партнерів чи інших організацій

- 050 305 77 80

20.01.2016

Україні необхідна нова модель підтримки експорту для малого та середнього бізнесу

Україні необхідна нова модель підтримки експорту для малого та середнього бізнесу

З 1 січня 2016 року, відповідно до Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС,  сертифікати походження товарів форми EUR. 1 стали видавати митні органи. Раніше повноваження  щодо цього покладались на торгово-промислові палати. ТПП України не ставить завданням перегляд ухваленого рішення, але акцентує увагу на тому, що Україні необхідна нова модель підтримки експорту для малого та середнього бізнесу. Адже на сьогоднішній день фундаментальної, зрозумілої та доведеної до бізнесу цілісної концепції підтримки зовнішньоекономічної діяльності й експорту поки не існує.

Ситуацію коментує Сергій Свистіль, віце-президент ТПП України, експерт у питаннях ЗЕД:

    – Найвразливішою ланкою в структурі експорту є малий і середній бізнес.  В Україні структура, що визначає співвідношення між малим, середнім і великим бізнесом, зовсім інша, ніж в ЄС. Ми повинні ще багато зробити, аби МСП зайняло  відповідне місце в будові зовнішньої торгівлі з ЄС. Потрібно змінювати ситуацію: додати безоплатні сервіси з боку недержавних установ і державну, в тому числі фінансову, підтримку цьому сектору економіки. Але перше ми руйнуємо, а другого ще не маємо.

       Руйнуємо тому, що до цього часу ТПП оформлювала преференційні сертифікати походження форми EUR. 1 на оплатній основі і, фактично, діяла така модель: ми заробляли в основному за рахунок великого бізнесу і, в силу нашої неприбутковості, перерозподіляли гроші, даючи підтримку МСП. Це працювало ефективно. Тільки за останній рік палатами було проведено понад 150 безкоштовних заходів для МСП, включаючи семінари, конференції, практикуми, декілька тисяч консультацій. Витратну частину ми брали на себе, що  не зможемо робити в подальшому – з тієї причини, що вичерпується джерело одержання фінансування.  В результаті складається парадоксальна ситуація – ми прямуємо до Європи, але скорочуємо підтримку МСП із питань поглибленої економічної співпраці з ЄС.

        Торгово-промислові палати були готові взяти на себе підтримку експортерів від МСП, спираючись на джерело фінансування через механізм видачі експертних висновків. Але наші пропозиції щодо цього не були ухвалені  Кабміном. Хоча Законом України про торгово-промислові палати визначено, що в тих випадках, коли сертифікати походження видаються митними органами, торгово-промислові палати надають експертні висновки, порядок надання яких визначає Кабмін.

     Ми не ставимо питання вузько: а де ж гроші для ТПП, а, навпаки, намагаємось запропонувати дієвий механізм підтримки експорту МСП, виходячи із обмеженості державних коштів.

   Потенціал системи торгово-промислових палат у питаннях сертифікації  – це понад 500 кваліфікованих, сертифікованих  співробітників, які знають свою справу.

Визначення походження товару –  серйозна тема з огляду на конкурентну боротьбу на ринку. З малим і середнім бізнесом повинен працювати підготовлений фахівець. На практиці у підприємців виникатимуть не тільки проблеми з оформленням сертифікатів походження. Навряд чи варто вимагати від інспектора фіскальної служби практичної допомоги з таких питань, як надання рекомендацій із вибору режиму преференцій і коригування кінцевої переробки для того, щоб товар, який постачається, відповідав вимогам українського походження, або допомоги з підготовки контракту чи інших експортних документів. Згідно з нашим досвідом, становлення досвідченого фахівця з питань сертифікації походження займає 2–3 роки.

     Особливо нас турбують факти затримки видачі сертифікатів митними органами у випадках, коли ті ж компанії вже отримували сертифікати тієї ж форми в ТПП раніше і вже були перевірені з точки зору відповідності вимогам українського походження товарів. Це не тільки втрата часу та грошей для МСП, але й руйнування вітчизняної системи визначення походження товарів, яка належить до найкращих у Європі.

При цьому в нас немає бажання протиставити ТПП митним органам. Навпаки, ми дуже плідно співпрацюємо, насамперед із центральним апаратом, і отримуємо відповідну підтримку. Але ми бачимо недостатність штатної підтримки центрального апарату. Порушене питання виходить за рамки компетенції фіскальної служби та ТПП і потребує побудови моделі підтримки МСП у державі.

    Концептуально варто було б залишити за ТПП функцію видачі експертних висновків як обов’язковий елемент,  аби за рахунок отриманих коштів підтримати малий і середній бізнес до того часу, поки держава не зможе надавати фінансову й іншу підтримку МСП. 

    Треба також розуміти, що постановка питання про видачу безкоштовних сертифікатів оманлива. Насправді, з одного боку, утримання  чиновника, який видає сертифікати, в кінцевому рахунку обходиться державі та бізнесу дорожче, ніж утримання експерта ТПП. А з іншого боку – треба врахувати, що до цього часу не завершено реформування  митних органів  із точки зору вирішення проблем протидії корупції. Тут ще багато належить зробити. І чи не буде цей безкоштовний сертифікат у результаті чогось коштувати?

Інколи   запитують: а що вам заважає надавати послуги МСП із питань оформлення сертифікатів EUR.1 та інших питань ЗЕД? Треба розуміти сучасний стан фінансової спроможності МСП. У провідних країнах МСП отримує дотації від держави. Грошей, які ми можемо отримати від МСП, недостатньо для утримання необхідних фахівців у 98 пунктах видачі сертифікатів (пунктах підтримки експорту) в регіонах. Тому ми будемо вимушені скоротити чисельність наших працівників на місцях, до того ж тієї частини, що найбільш досвідчена в європейських питаннях.

     У цьому сенсі було б зрозуміло, якби зарубіжна технічна допомога для МСП надавалась через неприбуткові торгово-промислові палати, як розгалужену систему підтримки бізнесу на місцях. Але ми поки не бачимо суттєвих зрушень. Інша важлива думка полягає в тому, що не можна за рахунок зарубіжної допомоги фінансувати структури, які є паралельними ТПП і які будуть існувати тільки на час отримання допомоги.

    Провідні країни світу мають багатий досвід підтримки діяльності МСП. Це, наприклад, обов’язкове членство в ТПП з метою забезпечення недержавної допомоги бізнесу. Також це передача ТПП будь-яких монопольних функцій чи активів, відрахування відповідного проценту від сум ЗЕД-контрактів до спеціально утворених фондів допомоги, створення державних агенцій із широким переліком сервісних послуг тощо. Що стосується України, то ми лишаємось без будь-якої підтримки на даному відрізку часу.

    Звісно, ми підтримуємо завдання спрощення торгівлі. Але це спрощення не можна розуміти  обмежено, тільки як передачу функції надання сертифікатів EUR. 1 до митних органів на безоплатній основі. Для експорту в ЄС торгово-промисловими палатами можуть надаватись сертифікати форми А та загальної форми, а митними органами – форми EUR. 1. Спочатку експортеру треба визначитися, який сертифікат можна і треба отримати. Для цього тепер необхідно звертатись до двох органів, тоді як раніше достатньо було звернутись до ТПП. Крім того, передача таких функцій митниці матиме обмежувальний характер, адже ставлення до сертифікатів змінюється,  і в майбутньому  підтвердження походження здебільшого здійснюватиметься самими експортерами, в рамках створюваного інституту затверджених експортерів або уповноважених економічних операторів.

     Виходячи із зазначеного, в державі доцільно закріпити за торгово-промисловими палатами роль експертної організації з визначення походження товарів у рамках реалізації Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. При цьому необхідно забезпечити спрямування зарубіжної технічної допомоги з питань підтримки зовнішньоекономічної діяльності МСП через ТПП. Тільки так ми зможемо на перехідному етапі обмеженості державного фінансування забезпечити належну підтримку МСП і дотримання державних інтересів у сфері підтримки експорту.

 

122 Б, пр. Героїв Харкова (колиш. Московський), м. Харків, 61037, Україна
Будьте в курсі останніх новин!
Підписуйтесь на розсилку новин ХТПП
Розробка та просування сайту: