(057) 714-96-90 (057) 714-96-89 (067) 577-47-55
 61037, м.Харків, пр.Московський, 122 Б  info@kcci.kharkov.ua
Як не бути без вини винуватим: чітке визначення етапів переходу ризиків при транспортуванні

2018-02-07 12:00:00

Етапи переходу ризиків при транспортуванні

При транспортуванні товару дуже важливо мати точне уявлення про умови поставки, зазначених в контракті. Саме вони встановлюють моменти переходу ризиків за товар між покупцем і продавцем. Вся інформація про це зазначена в зведенні міжнародних правил INCOTERMS. В останній редакції даних правил від 2010 року встановлено 11 термінів, в яких вказані місця переходів відповідальності і ризиків за вантаж при різних умовах. З практики фахівців Харківської торгово-промислової палати можна виділити кілька типових умов, які зустрічаються в переважній більшості контрактів, це FCA, CPT і EXW.

Умова поставки EXW найзручніша для продавця, адже в даному випадку ваші турботи будуть стосуватися виключно виробництва, а всі інші формальності будуть лежати на перевізнику і покупці.

Умова CPT передбачає передачу товару, випущеного продавцем в митному режимі експорту, названому ним перевізнику, крім цього, продавець зобов'язаний оплатити витрати, пов'язані з перевезенням товару до зазначеного місця призначення. Це означає, що покупець бере на себе всі ризики втрати або пошкодження товару, як і інші витрати після передачі товару продавцем перевізнику, а не коли товар досягне місця призначення.

Термін FCA означає, що продавець передасть товар, випущений в митному режимі експорту, шляхом передання призначеному покупцем перевізнику у названому місці. Слід зазначити, що вибір місця поставки впливає на зобов'язання щодо завантаження й розвантаження товару в даному місці. Якщо поставка здійснюється в приміщенні продавця або в іншому погодженому місці, то продавець несе відповідальність за навантаження товару. Рекомендується найбільш чітко визначити пункт місця поставки, тому що ризик переходить від продавця до покупця в цьому пункті.

В останніх двох варіантах, як правило, відповідальність за упаковку і навантаження товарів в транспортний засіб лежить на продавцеві, тому, щоб не потрапити в халепу і не відповідати потім за незнання правил транспортування вантажів, найкраще додатково підстрахуватися і звернутися за допомогою до фахівців. Особливо, якщо ви розумієте, що є ймовірність пошкодження товару в процесі транспортування.

Автор статті:
Бородай Дарія
Бородай Дарія

експерт відділу експертизи та сертифікації